Oczyszczanie skóry jest zalecane gdy naskórek jest zanieczyszczony zaskórnikami, widoczne są rozszerzone pory, grudki i krostki. Na skutek wzmożonej pracy gruczołów łojowych, niektóre partie mają tendencję do błyszczenia się tzw. strefa T, czyli czoło, nos i broda. Skóra jest niedotleniona i ma nieładny koloryt, a wszelkie zabiegi kosmetyczne i pielęgnacja domowa przynoszą mniejszy efekt od spodziewanego.
Oczyszczanie twarzy manualne to zabieg, który każda z nas powinna przeprowadzać min.1-2 razy w roku przy cerach suchej, normalnej, wrażliwej czy dojrzałej oraz 5-6 razy w roku przy cerach tłustej i trądzikowej.
Ta metoda przeznaczona jest dla cer bardzo mocno zanieczyszczonych.
Jest to zabieg dość bolesny a czas zabiegu to ok. 2 godziny. Przeprowadza się go się go m.in. na twarzy, dekolcie, plecach i ramionach.
Stosujemy go w przypadkach, w których przy pomocy ultradźwięków nie da się usunąć wszystkich głęboko położonych zaskórników.
Oczyszczanie twarzy manualne jest to tzw. oczyszczanie powierzchniowe, które pozwala na na pozbycie się tłuszczu, zaskórników i łoju z warstwy rogowej naskórka, bez wnikania w głąb skóry.
Manualne oczyszczanie twarzy jest często wykonywane w salonach kosmetycznych, mimo że jest dość bolesne i wymaga poświęcenia około dwóch godzin. Popularność tego zabiegu wiąże się z faktem, że jest to dość skuteczna metoda na oczyszczanie skóry. Ma ona jednak także swoich przeciwników. Cały zabieg składa się z oczyszczania twarzy, tonizowania, nałożenia maseczki, rozgrzania skóry ciepłą parą, wyciskania zaskórników i pryszczy oraz dezynfekowania.
Regularne oczyszczanie skóry twarzy złuszcza martwe komórki naskórka, które blokują dopływ substancji aktywnych nakładanych na skórę. Wykonując jakikolwiek peeling, wszystkie nakładane przez nas kosmetyki, takie jak krem, serum czy maska, dotrą do głębszych warstw skóry. Lepiej też ją nawilżą i odżywią. Częste wykonywanie peelingów delikatnie złuszcza naskórek, powodując przywrócenie jego świeżego, naturalnego wyglądu, cera nie jest koloru ziemistego, znikają również delikatne przebarwienia.
Przy manualnym oczyszczaniu twarzy stosuje się dodatkowo prądy d’Arsonvala, jonoforezę lub sonoforezę - szczególnie wtedy gdy na skórze pojawiają się zmiany o charakterze ropnym lub zapalnym.