Drenaż limfatyczny

 

Drenaż limfatyczny

 

Drenaż limfatyczny co to jest


Masaż (drenaż) limfatyczny to swego rodzaju terapia uciskowa wykorzystywana w leczeniu obrzęków limfatycznych, oraz walki z cellulitem.

Jako jej twórcę podaje się duńskiego lekarza Emila Voddera.
Drenaż limfatyczny jest jednym z leczniczych działań fizjoterapeutycznych, które mają za zadanie manualnie lub za pomocą innych urządzeń do tego celu stworzonych, usprawnić krążenie limfy. Ta nieasmowicie przyjemna metoda masażu usprawnia metabolizm organizmu, pobudza układ limfatyczny, nasila proces oczyszczania oraz wspomaga transfer tłuszczu uwolnionego podczas innych zabiegów (np. kriolipolizy) do układu limfatycznego.

 

Masaż limfatyczny, nazywany także limfodrenażem, to metoda mająca na celu pobudzić oraz usprawnić przepływ limfy (chłonki) w odcinku poddawanym zabiegowi lub całym ciele. Rekomenduje się go osobom, które chcą przyspieszyć odchudzanie lub sprawić, by skóra stała się jędrna. Nieodpowiedni przepływ limfy stanowi podłoże tworzenia się obrzęków i zmian skórnych.

 

Masaż limfatyczny (drenaż limfatyczny) wykonywany jest powoli i zgodnie z tempem przepływu limfy, które jest wolniejsze niż tempo przepływu krwi. Wykonywany jest powierzchownie ponieważ ok. 90% naczyń limfatycznych znajduje się w tkankach położonych blisko skóry.

Masaż uciskowy jest to chyba obecnie najbardziej efektywna metoda leczenia obrzęków gdyż zapobiega chorobom wynikającym z obrzęków zastoinowych, zapalnych i chłonnych. Manualny drenaż limfatyczny wykonuje się w obrębie nóg i rąk. Zmniejsza on obrzęki powstałe po mastektomii lub innych zabiegach operacyjnych, związanych z usunięciem węzłów chłonnych. U kobiet po mastektomii zaburzony jest przepływ chłonki, która rozprowadzana jest po organizmie, a jest ona niezwykle istotna, gdyż bierze udział w mechanizmach obronnych oraz w transporcie tłuszczów pokarmowych.

Limfa - co to takiego?

 

Limfa jest jasnym wodnistym płynem, który zawiera min.: białka i elektrolity. Pochodzi ona z krwi i oczyszcza tkanki organizmu. Znajdują się w niej limfocyty, które wchodzą w skład układu odpornościowego. Twarz dzięki takiemu masażowi zostaje ujędrniona, zmarszczki spłycone. Zanikają obrzęki, nawet te zastoinowe i zapalne. Usunięte zostają toksyny z komórek skóry, a krążenie limfy przebiega znacznie sprawniej. Limfa, podobnie jak krew, krąży w ciele każdego człowieka w specjalnym systemie naczyń, dość ogólnie nazywanym systemem limfatycznym. Zadaniem limfy jest odprowadzanie tłuszczy wchłoniętych podczas procesów trawienia, usunięcie martwych bakterii, wirusów a także innych "śmieci" wytwarzanych przez organizm. Niekiedy zdarza się sytuacja, w której system limfatyczny przestaje być wydajny i dochodzi do spowolnienia cyrkulacji limfy co objawia się obrzękiem, uczuciem ciężkości kończyn, czasem uczuciem ciepła.  W takich przypadkach jedną z form pomocy jest zabieg masażu limfatycznego.

 

Przepływ chłonki w ciągu doby waha się w przedziale pomiędzy 2 a 4 litry. Badania wykazują, że duża grupa chorób narządów wewnętrznych jest spowdowana zaburzeniami w krążeniu limfy. Funkcje, jakie pełni układ limfatyczny możemy podzielić na cztery grupy :

 • warunkowanie powrotu białka z przestrzeni pozanaczyniowej do krwiobiegu
 • transport wody i soli mineralnych a także drenaż tkanek
 • uczestnictwo w procesach immunologicznych
 • usuwanie substancji obcych (np. bakterii)

Przebieg większych naczyń chłonnych zbliżony jest do przebiegu żył. Wyróżniamy naczynia chłonne powierzchniowe (skórne) oraz naczynia chłonne głebokie (podpowięziowe). Pierwsze z nich przebiegają w tkance tłuszczowej podskórnej a te drugie biegną z obwodowymi tętnicami i odpowiadają żyłom towarzyszącym.

Do zastoju limfy dochodzi, kiedy prowadzi się siedzący tryb życia i unika się gimnastyki, ponieważ w układzie limfatycznym brakuje takiego „motoru napędzającego”, jakim jest serce w układzie krwionośnym a w wiotkich naczyniach chłonnych chłonka płynie tylko dzięki różnicy ciśnień w organizmie.Skutkiem zaburzeń w układzie limfatycznym nie są tylko obrzęki, ale też: rozstępy, cellulit, trądzik różowaty czy przedwczesne starzenie się skóry.

 

Cellulit a drenaż limfatyczny.

 

W sprzedaży jest ogromna ilość preparatów kosmetycznych, kremów czy tabletek, które mają natychmiast doprowadzić do zniknięcia cellulitu. Jak wiadomo większość z nich jednak nie działa. Podobnie ma się sytuacja z różnego rodzaju gadżetami masującymi mającymi wspomagać działanie kosmetyku. Prawda jest taka, że to właśnie samo masowanie zaatakowanych cellulitem okolic ciała daje lepsze efekty niż ten cudowny preparat za który często płacimy krocie.
Jednym z najlepszych sposobów masażu, pomagającym pozbyć się cellulitu, jest drenaż limfatyczny wykonany oczywiście rękoma wprawnego masażysty czy fizjoterapeuty a nie jakimś "cudownym" urządzeniem. Pamiętajmy, ze każdy z nas jest inny i nie ma inteligentnych skafandrów, maszyn czy kombinezonów, które rozpoznają u nas rodzaje cellulitu, dobiorą odpowiedni nacisk i w razie potrzeby przedłużą, zmienią lub skrócą zabieg.
Odpowiedni drenaż limfatyczny pomaga w walce z cellulitem dlatego też leczenie drenażem ustalane jest indywidualnie dla każdej osoby, zależnie od etapu rozwoju cellulitu i prowadzonego stylu życia. Gdy cellulit jest wynikiem ograniczonego przepływu limfy, należy skoncentrować się przede wszystkim na próbach odtworzenia naturalnych funkcji tego układu.

Drenaż limfatyczny pomaga usuwać zbędne produkty przemiany materii, toksyny oraz nadmiar płynów z organizmu. W dużej mierze sprawność układu limfatycznego zależy od elastyczność tkanki łącznej. Wtedy kiedy mamy sprawny układ limfatyczny i odpowiedni przepływ płynów, możemy zapobiec jego gromadzeniu się i wiązaniu z włóknami kolagenowymi, które występują w komórkach tłuszczowych. Jest kilka sposobów, które przyczyniają się do poprawy krążenia płynów w naszym organiźmie. Mogą to być chociażby ciepło-lecznicze kąpiele wodne, sauna czy łaźnia parowa. Takie formy zabiegów pomagają zebrać większość toksyn bliżej powierzchni skóry co pozwala łatwo je usunąć właśnie poprzez drenaż limfatyczny. Zabieg taki wspomaga utratę masy ciała oraz redukuje powstawanie cellulitu.

Pamiętajmy, że również proces oddychania odgrywa bardzo ważną rolę w krążeniu chłonki, ponieważ daje efekt pompowania najważniejszych naczyń limfatycznych. Podczas gdy wdychamy powietrze do płuc powodujemy obniżenie się ciśnienia w klatce piersiowej co wywołuje mechanizm zasysania limfy. Na układ chłonny wpływa również stan emocjonalny i psychologiczny ludzi.

 

Drenaż limfatyczny po liposukcji.

 

Głównym celem takiego masażu jest jak najszybsze zmniejszenie obrzęków a co za tym idzie i dolegliwości bólowych. Zapobiega on również zwłóknieniom.  Masaż w takich przypadkach jest bardzo delikatny i opiera się na kombinacji przegłaskiwań, rozcierań i lekkich ugniatań. Siłę ucisku zwiększa się stopniowo wraz z kolejnymi zabiegami. Ilość zabiegów oraz ich częstotliwość ustala lekarz. Wskazania do przeprowadzenia drenażu powinny znajdować się w wypisie. Najczęściej rozpoczyna się go od 10 do 14 dnia po przeprowadzonej liposukcji i najczęsciej też wykonuje się go co drugi dzień, choć lekarz prowadzący moze zalecić inaczej. Z reguły jest to seria 10 - 12 zabiegów. Po około 3 miesiącach od zabiegu liposukcji można wykonywać bardziej intensywny masaż, np. metodą endermologii, który wzmacnia osłabione mięśnie w wyniku zmiejszonej aktywności ruchowej oraz zwiększa ruchomość w stawach.

 

Wskazania do drenażu limfatycznego.


Drenażu używa się z powodzeniem nie tylko jako masaż ogólny, ale też jako zabieg kosmetyczny twarzy. Jest leczeniem wspomagającym przy mastektomii, kwadrantektomii lub obrzęku limfatycznym. Drenaż limfatyczny może być wykonywany manualnie poprzez wykwalifikowanego masażystę bądź fizjoterapeutę. Inną formą masażu limfatycznego jest użycie specjalnych aparatów do masażu. Można też użyć specjalnego rodzaju plastrowania - kinesiotapingu. Drenaż limfatyczny to także zabieg pomagający zapobiec powiększaniu się cellulitu, jak również wspomagający proces odchudzania.

Drenaż limfatyczny nóg to dobry sposób na cellulit a jego zwalczanie wiąże się właśnie z przyspieszeniem przepływu krwi i limfy.Żeby jędrna skóra nie przerodziła się w pomarańczową skórkę, należy zadbać o nią stosunkowo wcześnie. Kiedy układ limfatyczny jest sprawny, a komórki tłuszczowe usuwane to tzw. skórka pomarańczowa się nie rozrasta. Jednak już małe nieprawidłowości w pracy tego układu można usunąć za pomocą masażu.

Drenaż limfatyczny nóg to zabieg stosowany przede wszystkim u osób, które odczuwają objawy tzw. „ciężkich nóg”. To problem, który pojawia się głównie u osób, które w ciągu dnia dużo czasu spędzają na stojąco, a także u tych noszących na co dzień wysokie obcasy. Trwa zwykle trwa 30-60 minut. nasilone parcie na pęcherz po takim zabiegu jest normalne. Zaleca się też picie wody w większych ilościach, aby ułatwić organizmowi pozbycie się toksyn. Po zabiegu można zauważyć szybsze wchłanianie się siniaków i krwiaków. Masaż limfatyczny nóg jest może być także zabiegiem profilaktycznym stosowanym, zanim obciążymy nogi czyli przed wyjściem na wesele, sylwestra czy zabawę karnawałową.


Przeciwwskazania do drenażu limfatycznego :

 •     aktywna choroba nowotworowa, stany po operacyjnym usunięciu nowotworów
 •     zapalenie naczyń chłonnych
 •     obrzęk powstały na skutek ostrych stanów zapalnych
 •     zakrzepica żył głębokich (w przeciągu ostatniego pół roku)
 •     choroby skóry
 •     podwyższona temperatura ciała
 •     niewydolność serca
 •     otwarte rany
 •     czynna gruźlica płuc
 •     guzki niewiadomego pochodzenia

 

Kiedy warto wybrać się na drenaż


- przed rozpoczęciem kuracji antycellulitowej, aby uwolnić złogi zalegającej limfy i wspomóc oczyszczanie organizmu z toksyn
- w przypadku problemu tzw. "ciężkich nóg" (opuchlizna pojawiająca się pod koniec dnia, twarde nabrzmiałe łydki)
- doskonały zabieg dla kobiet chodzących na wysokich obcasach
- dla poprawy krążenia ( zapobiegania żylakom) i likwidacji obrzęków
- w celu wzmocnienia organizmu po przebytych chorobach - układu odpornościowego
- aby zlikwidować występujące skurcze i bóle nóg

drena limfatzcynz Kielce
masa limfatzcynz w Kielcach