Przebarwienia

 

Przebarwienia skóry.

 

Kiedy mija długo wyczekiwane lato i nadchodzi jesień, naturalnym procesem jest, że powoli znika dodająca nam uroku opalenizna a na skórze pozostają nieestetycznie wyglądające przebarwienia, które często postarzają nas podobnie jak i zmarszczki. Głównym sprawcą tych zmian jest promieniowanie UV i tak powstałe przebarwienia da się usunąć bądź znacznie rozjaśnić.  Zmiany powstałe z innych przyczyn mogą być znacznie cieższe do usunięcia.

 

Czym są przebarwienia ?

 

Przebarwienia skóry, takie jak jaśniejsze i ciemniejsze plamki, piegi a także jej odbarwienia to dość częste zaburzenia koloru skóry. Najczęściej są to niewielkie plamki, znamiona lub większe plamy o jaśniejszym lub ciemniejszym kolorze niż nasz naturalny kolor skóry. Mogą mieć barwę od jasno brązowej do nawet czarnej a także różnić się kształtem i wielkością. Część przypadków przebarwień skórnych to zmiany wrodzone, inne – to nabyte, wywoływane głównie przez szkodliwe dla skóry promieniowanie ultrafioletowe. Wrodzone zaburzenia pigmentacji skóry są najczęściej nieusuwalne, natomiast te pojawiające się pod wpływem różnych czynników można wybielić czy usunąć, a także im zapobiegać. Piegi i ciemne plamy powstają w podobny sposób, wskutek zaburzeń w produkcji barwnika w komórkach skóry zwanych melanocytami. Barwnik ten to melanina dająca efekt opalenizny jak również chroniąca nas przed dalszym szkodliwym działaniem promieniowania UV. Przebarwienia i odbarwienia skóry wiążą się z nieprawidłowym działaniem, czyli nadmiarem lub brakiem melaniny w skórze.

Ciemne plamy na skórze przeważnie pojawiają się na twarzy, dłoniach oraz innych widocznych częściach ciała wystawionych na nadmierną ekspozycję słoneczną, a jednocześnie trudnych do ukrycia. Przebarwienia mogą negatywnie wpływać na nasze samopoczucie.

Najczęstsze przebarwienia skóry, czyli plamy ze zbyt dużą ilością pigmentu ( hiperpigmentacja ) to:
piegi, plamy soczewicowate oraz ostuda.


1. Piegi to złogi melaniny pojawiające się najczęściej na policzkach, nosie, ale także dekolcie, grzbietach dłoni i plecach. Zauważmy, że piegi pojawiają się głównie u osób o bardzo jasnej karnacji, a predyspozycje do ich powstania uwarunkowane są genetycznie.

2. Plamy soczewicowate to przebarwienia skóry, z którymi się rodzimy lub które pojawiają się pod wpływem starzenia się skóry, promieniowania UV lub chorób. Nie ciemnieją one pod wpływem słońca. Nie są też groźne dla zdrowia. Plamy soczewicowate mogą być objawem niektórych chorób:

  •     zespołu Carneya
  •     zespołu Peutza-Jeghersa
  •     bardzo rzadkiej choroby genetycznej o nazwie skóra pergaminowa
  •     zespołu LEOPARD, czyli całego zespołu wad wrodzonych

    

3. Ostuda (melasma) lub chloasma często nazywana jest „maską ciążową”, ponieważ występuje u 90% kobiet w ciąży. to kolejne zaburzenie pigmentacji skóry wywoływane najczęściej wahaniami hormonalnymi w ciąży, przy stosowaniu doustnych leków antykoncepcyjnych lub w czasie menopauzy. Ostuda może się także pojawić pod wpływem leków, niektórych kosmetyków czy zaburzeń tarczycy.

Inne możliwe przebarwienia skóry mogą być wywołane: lekami, stanami zapalnymi skóry (stąd się biorą przebarwienia skóry po trądziku), a także wysypkami.

Odbarwienia skóry.


Odbarwienia skóry to natomiast brak melaniny ( hipopigmentacja ) w określonych miejscach na skórze, a nawet na całym ciele. Odbarwienia skóry pojawiają się w przypadku zaburzeń takich jak:
 

  •     bielactwo częściowe;
  •     bielactwo nabyte;
  •     albinizm, czyli bielactwo wrodzone,
  •     niedobory barwnika: samoistne, polekowe;
  •     odbarwienia skóry po oparzeniach, zabiegach, urazach.

 

 

Przebarwienia skóry - zapobieganie :

 

Podstawowym i chyba najważniejszym czynnikiem w leczeniu przebarwień jest ochrona przeciwsłoneczna. Skóra powinna być chroniona cały czas przed promieniami UVB i UVA poprzez stosowanie zewnętrznych odpowiednio do tego przeznaczonych preparatów, unikanie ekspozycji skóry na silne promieniowanie słoneczne w godzinach południowych oraz noszenie odzieży osłaniającej ciało. U kobiet o ciemniejszej karnacji pojawia się czasem tzw. ostuda ciążowa, która znika najczęściej sama po porodzie. W czasie ciąży można jej zapobiegać, stosując kremy z odpowiednim filtrem UV. Jest to najlepsza forma profilaktyki działająca na większość możliwych przebarwień skóry.

 

Czynniki wpływające na powstawanie przebarwień :

 

Przebarwienia skóry stanowią dla wielu osób duży dyskomfort, szczególnie wtedy gdy zmiany pojawiają się w widocznych miejscach (np. przebarwienia na twarzy, ramionach czy dekolcie). Najczęściej jest to problem czysto kosmetyczny, ale uwaga - znamiona o nieregularnym kształcie i nieregularnym rozmieszczeniu barwnika mogą prowadzić do pojawienia się czerniaka czyli groźnego nowotworu skóry. Jeśli zobaczymy u siebie takie zmiany powinniśmy udać się z tym do lekarza.

Czynniki zwiekszające ilości produkowanej melaniny :

 

  •     promieniowanie ultrafioletowe
  •     stan zapalny
  •     hormon MSH
  •     estrogeny
  •     żelazo
  •     miedź

Czynniki wpływające na powstawanie przebarwień :

 

• Promieniowanie słoneczne UV, zwłaszcza mocne intensywne opalanie się nie tylko na słońcu ale także w solarium
• Choroby wątroby
• Niedoczynność nadnerczy
• Zmiany zapalne skóry, głównie przy cerze trądzikowej skłonnej do wyprysków
• Nadczynność tarczycy
• Działanie substancji fitotoksycznych lub fotoalergizujących, znajdujących się w lekach kosmetykach mydłach
• Zmiany hormonalne (ciąża, antykoncepcja doustna, zastępczej terapia hormonalna, menopauza)

 

Sposoby usuwania przebarwień :

 

Laseroterapia
Do usuwania zmian pigmentowych na skórze takich jak przebarwienia, plamy posłoneczne, plamy starcze i wątrobowe, ostuda czy zwykłe piegi polecana jest laseroterapia gdzie wiązka lasera krótkimi impulsami naświetla powierzchnię skóry, co odczuwane jest jako pieczenie. Przebarwienia początkowo ciemnieją, a następnie ulegają wchłonięciu i znikają praktycznie bez śladu. Ostatnią nowością jest zastosowanie  najnowocześniejszego lasera bromkowo-miedziowego szczególnie polecane w przypadku trudnych do usunięcia lub nawracających przebarwień, na przykład ostudy.


Kwasy
Eksfoliacja kwasami to skuteczny zabieg nie tylko na zlikwidowanie przebarwień ale również dodatkowo usuwający drobne blizny potrądzikowe, zmniejszający otwarte i duże pory i wygładzający powierzchnię skóry poddaną zabiegowi. Kwasy nie tylko złuszczają naskórek, ale również przyspieszają procesy regeneracji i odnowy skóry właściwej, tworzenia się elastyny i kolagenu, działają antybakteryjne, pomagają w usuwaniu przebarwień i blizn potrądzikowych oraz spłycają drobne zmarszczki.

                                                                                                                                                                                                                ...czytaj więcej...
Peeling ziołowy Jadwiga
Ziołowy peeling na bazie ziół o porównywalnej sile złuszczania do kwasów. jest dla nich świetną alternatywą. Peeling i jego receptura są całkowicie polskie. Jest to zabieg bezpieczny, nie powoduje uczuleń ani bliznowacenia. Nie złuszcza poniżej warstwy podstawnej naskórka. Może być wykorzystywany na skórę twarzy i ciała.

                                                                                                                                                                                                                ...czytaj więcej...
Mikrodermabrazja
Jest to peeling mechaniczny wykonywany diamentową głowicą nadający się do likwidacji tylko drobnych, niewielkich i świeżych przebarwień.

                                                                                                                                                                                                                ...czytaj więcej...
Krioterapia
Terapia zimnem daje satysfakcjonujące wyniki w leczeniu plam soczewicowatych, brodawek łojotokowych i starczego rogowacenia naskórka.

 
Zabieg Cosmelan
Dość skuteczna ale również i droga metoda usuwania przebarwień. Zawiera czynniki rozjaśniające o natychmiastowym działaniu. Nie posiada substancji o działaniu keratolitycznym. Zabieg polega na użyciu maski złuszczającej a następnie kontynuowania terapii specjalnym kremem dostępnym w zestawie.

 

O to jaki sposób wybrać do zlikwidowania naszych przebarwień warto zapytać w salonie kosmetycznym bądź poradzić się dermatologa. Usuwanie przebarwień na własną rękę, szczególnie kwasami, kiedy nie mamy o tym pojęcia, może nam tylko zaszkodzić a nawet zeszpecić twarz.

Po usunięciu przebarwień ...


W przypadku zabiegów mocno ingerujących i podrażniających tkankę, takich jak peelingi, kwasy czy dermabrazja, ryzyko powstawania przebarwień wynika z tego, że skóra po nich jest "podrażniona” i praktycznie "bezbronna". W takich sytuacjach absolutnie zabronione jest wystawianie jej na słońce, bowiem ryzyko pojawienia się przebarwień jest wówczas niemalże stuprocentowe. Trzeba także pamiętać, że promienie UV operują również w pomieszczeniach zamkniętych. Szyba, chmury czy ubranie nie są dla nich dużą przeszkodą – stąd niektórzy mogą się dziwić, że pomimo zachowywanej ostrożności i nie wystawiania twarzy na słońce, po wizycie w gabinecie kosmetycznym plamy pigmentacyjne znów się pojawiają.

gallery/przebarwienia kielce
gallery/przebarwienia w kielcach