Farbowanie henną brwi i rzęs jest jedną z trwałych, szybkich i naprawdę niedrogich metod upiększania oprawy naszych oczu. I choć henna stosowana jest nie tylko w kosmetyce ale również jako tzw. czasowe tatuaże na ciało my jednak skupimy się tu na tym co dla nas ważne i istotne. Myślę, że warto jest wiedzieć, iż henna używana była już we wschodnich cywilizacjach a obecnie po prostu przeżywa swój renesans. Stosowana jest nie tylko w celach estetycznych, poprawiających nasz wygląd i pewność siebie, ale również zapewniającym włosom ochronę i połysk. Dzieje się tak, ponieważ henna pokrywa włosy trwardniejącą warstwą ochronną, w zwiazku z czym zapewnia im trwałość, jak również pogrubia je uzupełniając wszelkie pęknięcia. Pokrycie włosów henną sprawia, że nabierają pięknego blasku.
Jest to barwnik roślinny produkowany z liści i pędów rośliny zwanej lawosonią bezbronną (Lawsonia inermis). Lawsonia bezbronna, z której otrzymywana jest henna, znana jest również pod nazwą nadbarwia bezbronna lub krzew hennowy. Roślina ta rośnie naturalnie w południowej Azji, Australii i prawie całej Afryce. Najprościej określając jest to farba roślinna, otrzymywana poprzez sproszkowanie liści lawsonii, która znalazła zastosowanie głównie jako farba do włosów i jest chyba jednym z najstarszych kosmetków używanych na świecie. Jak wiadomo z licznych przekazów to chociażby Masajowie malowali sobie nią wzory na twarzy, aby podkreślić swój plemienny status a Egipcjanki używały jej jako barwnik do paznokci oraz ust. Obecnie hennę możemy spotkać w salonach kosmetycznych albo w kurortach nadmorskich gdzie za kilka złotych namalują nam dowolny tatuaż.
Wśród dostępnych na rynku środków do farbowania brwi i rzęs mamy preparaty syntetyczne i roślinne. Do tych roślinnych należy włąśnie henna. Zabieg z jej użyciem polega na delikatnym farbowaniu włosków rzęs bądź brwi - jak również jedych i drugich jednoczesnie. Efekt na rzęsach utrzymuje się przez około trzy - cztery tygodnie. Zabiegu na rzęsy nie należy powtarzać częściej niż raz w miesiacu, gdyż mogą one ulec osłabieniu. Jeśli chodzi o brwi, to tuaj rezultat przyciemnienia będzie trochę mniej trwały. Najczęściej już po dwóch tygodniach trzeba ponownie wykonać zabieg, ale czasami zdarza się, ze henna znika dużo wcześniej. Nie powinniśmy jednak przesadzać z częstotliwością barwienia brwi. Tylko w naprawdę wyjątkowych sytuacjach powinno się farbować brwi w odstępie tygodnia.
Jeżeli zamierzacie udać się na hennę po raz pierwszy, to poproście, albo zróbcie sobie w domu tzw. *próbę uczuleniową* gdyż zdażająsięosoby uczulone na hennę, a właściwie na niektóre z dodawanych do niej składników. Najlepiej dzień wcześniej nałożyć sobie na ramieniu czy plecach, w miejscu mało widocznym, nieiwleką ilość henny i poczekać do dnia następnego. Jesli nie będzie czerwonego odczynu, małych krosteczek czy plamek tzn., że wszystko jet ok i możemy śmiało iść na zabieg.