Kwasy AHA i BHA w kosmetyce

gallery/eksfoliacja kwasami aha i bha
gallery/kwasy aha i bha

 

 

Eksfoliacja kwasami AHA i BHA

 

Kwasy AHA i BHA - co to takiego?


Kwasy należą do grupy peelingów średnio głębokich. Są to kwasy owocowe (glikolowy, migdałowy, winny, jabłkowy, cytrynowy, mlekowy, salicylowy).

Zarówno kwasy AHA jak i BHA mają jedno główne działanie, są środkami złuszczającymi naszą skórę. Jednak kwasy nie tylko złuszczają naskórek, ale również przyspieszają procesy regeneracji i odnowy skóry własciwej, tworzenia się elastyny i kolagenu. W zależności od rodzaju lub stężenia użytych kwasów, eksfoliacja działa płycej lub głębiej, docierając nawet do skóry właściwej. Głębokość oraz intensywność złuszczania dobierane są indywidualnie, w zależności od rodzaju problemu. Sam zabieg eskfoliacji polega na dokładnym i dogłębnym usunięciu martwego naskórka, co z kolei stymuluje głębsze warstwy skóry do wytężonej odnowy i produkcji kolagenu oraz elastyny. Kwasy AHA różnią się od BHA ponieważ są rozpuszczalne w wodzie, dlatego też nie mają zdolności (tak jak kwasy BHA) do przenikania przez warstwę sebum. Hydroksykwasy posiadają szerokie spectrum działania m.in. regulują odnowę komórkową, zwiększają skuteczność działania innych preparatów kosmetycznych, poprawiają produkcję kolagenu i elastyny, działają antybakteryjne, pomagają w usuwaniu przebarwień i blizn potrądzikowych oraz spłycają drobne zmarszczki.

Kwasy AHA stosowane były już w czasach starożytnych, kiedy to ceniono gładką, jasną i jędrną skórę. Egipcjanki kąpały się w kwaśnym mleku, a twarz przecierały cytrusami, nie wiedząc, że wykorzystują działanie kwasu mlekowego i cytrynowego należących do kwasów AHA. Również  kobiety we Francji stosowały do przemywania twarzy stare wino, po którym ich skóra stawała się jaśniejsza i bardziej aksamitna.
Zabieg eksfoliacji kwasami pozwala na unormowanie procesu nadmiernego przetłuszczania, spłyca blizny i drobne zmarszczki, zmniejsza rozszerzone pory, nadaje skórze gładkość i widocznie ją rozświetla. Jest polecany dla wszystkich osób, które chcą odświeżyć skórę oraz profilaktycznie w celu zapobiegania tworzeniu się zmarszczek i opóźnienia procesów starzenia.

 

Działanie kwasów na skórę.

 

Kwasy a leczenie trądziku i redukcja drobnych blizn

 

Dzięki temu, że kwasy posiadają właściwości bakteriobójcze (likwidacja bakterii typu propionum acnes), bakteriostatyczne, zmieniają odczyn skóry na lekko kwaśny (dzięki czemu nie rozwijają się bakterie), BHA mają zdolność przenikania przez warstwę sebum, przyspieszają gojenie się wyprysków i ze względu na właściwości złuszczające i przenikające w głębsze warstwy skóry redukują widoczność drobnych blizn i nierówności na skórze.

Kwasy a odmładzanie skóry

Dzięki temu, że pozbywamy się wierzchniej warstwy naskórka, penetracja kwasów w głąb skóry powoduje: wzrost spoistości skóry, zmniejszenie warstwy rogowej naskórka (skór staje się delikatniejsza) wygładzenie, pobudzenie produkcji kolagenu i elastyny co prowadzi do poprawy jędrności, spłycenie drobnych bruzd i zmarszczek, wyrównanie kolorytu oraz głębokie nawilżenie i rozjaśnienie.

Kwasy a rozjaśnianie przebarwień

Dzięki peelingowi z kwasami dochodzi do znacznej redukcji płytkich przebarwień i wyrównuje się koloryt skóry. Dzieje się tak dlatego, że przebarwienia występujące w naskórku złuszczają się a wypychane są kolejne warstwy. Dlatego tak ważne jest wykonanie całej serii zabiegów. Zabieg rozjaśniający warto jest połączyć z zabiegiem mikrodermabrazji. Skutkuje to jeszcze bardziej spektakularnym efektem końcowym.

Kwasy a przywracanie nawilżenia skóry i zatrzymywanie wody w naskórku

Kwasy między innymi kwas mlekowy wchodzący w skład NMF (naturalnego czynnika nawilżającego) odpowiedzialnego za nawodnienie naskórka stymulują produkcję ceramidów, które uszczelniają barierę lipidową naskórka i zmniejszają utratę wody ze skóry. W efekcie neutralizacji kwasu mlekowego powstają sole wykazujące silne działanie nawilżające.

 

PIELĘGNACJA POZABIEGOWA

Peeling z kwasami polecany jest do wykonania w serii, ponieważ tylko seria zabiegowa może przynieść określony efekt końcowy. Podczas kuracji kwasami bezwzględnie zabronione jest korzystanie z opalania czy to w solarium czy też na słońcu. Należy stosować kremy z wysokim filtrem. Nieodzowna jest również pielęgnacja domowa. Szczególnie w przypadku skór suchych, wrażliwych i dojrzałych należy używać odpowiednio dobranych kremów o bogatym składzie które dodatkowo odżywia skórę i pod trzymają efekt uzyskany podczas eksfoliacji.

 

Opis działania kwasów AHA i BHA :

 

  • rozjaśniają przebarwienia posłoneczne
  • ujednolicają koloryt skóry
  • nawilżają
  • wzmacniają naczynia krwionośne
  • zmniejszają szorstkość i grubość warstwy rogowej naskórka
  • zmniejszają rozszerzone ujścia gruczołów łojowych skóry
  • przyspieszają gojenie wykwitów trądzikowych
  • ograniczają łojotok
  • poprawiają wnikanie składników aktywnych  
  • powodują aktywację syntezy kolagenu, elastyny oraz kwasu hialuronowego

Przeciwwskazania do zastosowania kwasów :

 

  • aktywne infekcje wirusowe (opryszczka, brodawki),
  • aktywne infekcje bakteryjne,
  • aktywne choroby zapalne skóry (wyprysk, łuszczyca, trądzik ropowiczy, AZS),
  • przebyte w ostatnim czasie zabiegi chirurgiczne (świeże blizny) lub terapie światłolecznicze,
  • nadwrażliwość na AHA (alergia),
  • ciąża i okres laktacji,
  • Retinoidy używane w ciągu ostatnich 6 miesięcy, stosowanie antybiotyków i różnych form witaminy A,
  • zadrapania, otwarte rany, bliznowce,
  • trądzik: ropowiczy, skupiony, bliznowcowy (czynne zmiany ropne, cysty),
  • skóra tuż po depilacji.

 

AHA, BHA, PHA - czyli hydroksykwasy

 

Kwasy to szeroko stosowane w kosmetyce oraz kosmetologii substancje, przyczyniające się do leczenia różnych defektów i zmian skórnych. Zabieg z użyciem kwasów zwany również peelingiem lub oczyszczaniem za pomocą kwasów, fachowo nazywany jest eksfoliacją.

PODZIAŁ KWASÓW NA GRUPY:

Alfa- hydroksykwasy (AHA)

Są to kwasy rozpuszczalne w wodzie i otrzymywane są z produktów naturalnie występujących w przyrodzie, m.in. z trzciny cukrowej, mleka oraz owoców. Wyróżnia się 7 rodzajów alfa-hydroksykwasów, które najczęściej występują w preparatach kosmetycznych. Są to:

KWAS JABŁKOWY występujący w jabłkach i rabarbarze

KWAS MLEKOWY powstaje podczas fermentacji cukru mlekowego i innych cukrów, występuje w kwaśnym mleku oraz kiszonkach (warzywa, owoce)
KWAS WINOWY występujący w winogronach i winie,
KWAS CYTRYNOWY, występuje w owocach np. w cytrynach, ananasach,
KWAS MIGDAŁOWY, w naturze występuje w gorzkich migdałach, pestkach wiśni oraz moreli.

KWAS GLIKOLOWY , występuje naturalnie w soku trzciny cukrowej,

KWAS MALEINOWY, występuje w jabłkach

 

Beta- hydroksykwasy (BHA)

Do grupy Beta- hydroksykwasów należy jeden kwas o nazwie KWAS SALICYLOWY .Jest to kwas przenikający przez warstwę sebum, rozpuszczalny w tłuszczach. Kwas salicylowy posiada silne właściwości przeciwzapalne, sprzyja procesowi gojenia wyprysków, złuszcza martwe komórki naskórka i wnika w głąb porów skóry oraz w mieszki włosowe, co ma duże znaczenie przy leczeniu trądziku.

 

Kwasy Poli-hydroksylowe- PHA

To nowa generacja kwasów hydroksylowych, które posiadają wszystkie cechy i zdolności charakterystyczne dla kwasów AHA, ale ze względu na większą cząsteczkę działają łagodniej, nie powodując efektów ubocznych w postaci intensywnego łuszczenia, pieczenia, szczypania lub zaczerwienienia skóry. Są doskonała alternatywą dla osób o skórze wrażliwej, z trądzikiem różowatym, łuszczycą, łojotokiem, egzemą i innymi schorzeniami skórnymi, w przypadku których złuszczanie może być pomocne w leczeniu, ale musi być ono przeprowadzane bez ryzyka wystąpienia drażniących efektów ubocznych.

Stosuję się trzy typy poli-hydroksykwasów:

GLUKONOLAKTON
GLUKOHEPTANOLAKTON
KWAS LAKTOBIONOWY

Co powinnaś wiedzieć o kwasach.

 

1.Najlepsze efekty uzyskuje się po serii od 6 do 8 zabiegów przeprowadzanych w odstępach 7-dniowych. Zaleca się wykonanie takiego cyklu raz w roku.
2.Na miesiąc przed planowaną eksfoliacją nie należy opalać się, dlatego polecamy wykonanie zabiegu w okresie jesienno-zimowym bądź zimowo-wiosennym.
3.NAleży unikać kąpieli słonecznych oraz solarium, zarówno w trakcie stosowania kuracji kwasami, jak i przez kolejne dwa tygodnie po jej odbyciu. Warto używać też kremu z wysokim filtrem ochronnym.
4.Eksfoliacja kwasami przeznaczona jest do każdego rodzaju cery. Jest ona bezbolesna, bezinwazyjna i bezpieczna.