Cellulit, wróg chyba każdej kobiety, przypomina o sobie regularnie z nadejściem wiosny, czyli w momencie, w którym wyciągamy z szafy krótkie szorty czy spódniczki i zaczynamy przeglądać się w lustrze czy nadal dobrze leżą. Wtedy nagle okazuje się, że skóra na udach, pośladkach, łydkach, talii czy brzuchu nie wygląda tak jak powinna. Od zeszłego lata pojawiły się na niej jakieś dziwne zgrubienia, guzki, dołki a w niektórych miejscach, nasza kiedyś jędrna skóra zaczęła zmieniać się w skórkę pomarańczy.
To właśnie ten niechciany cellulit, czasami mylnie zwany też cellulitisem, choć to tak naprawdę dwie różne rzeczy. Cellulitis to po prostu choroba - czyli zapalenie tkanki łącznej. My natomiast zajmiemy się cellulitem czyli tym co większości z nas spędza sen z powiek i nie pozwala czuć się komfortowo.
Cellulit (GLD – ganoid lipodystrophy) nie powstaje z dnia na dzień. Nie ma też jednej jego przyczyny. Najczęściej dotyczy kobiet w trakcie dojrzewania, ciąży oraz przed menopauzą. Cellulit uznany jest obecnie za chorobę cywilizacyjną gdyż dotyka 80-90% kobiet.
Nazwa medyczna cellulitu to lipodystrofia i mówi ona, iż jest to nieprawidłowe rozmieszczenie tkanki tłuszczowej, występujące razem z obrzękowo-włóknistymi zmianami tkanki podskórnej. Efektem jest nierówna i pofałdowana powierzchnia skóry ud, bioder, kolan, pośladków, ramion, brzucha a nawet sutków. Na skórze wymienionych partii ciała mogą być widoczne guzki i zgrubienia, czasami mogą one powodować ból. Cellulit pojawia się w zasadzie głównie u kobiet zaraz po okresie dojrzewania ale jest to oczywiście sprawa indywidualna. Rzadko występuje u mężczyzn. Zmiany występują głównie wśród kobiet i dziewcząt a powodowane są prawdopodobnie przez nadmiar estrogenów w ich organizmach. Cellulit posiada 8 na 10 kobiet, bez względu na wiek, wagę czy styl życia a pozbycie się go nie jest wcale takie proste, choć jednakże możliwe. Podstawową sprawą przed rozpoczęciem walki z cellulitem jest rozpoznanie przyczyny jego powstawania. Na początku musimy się więc dowiedzieć jaki mamy rodzaj cellulitu oraz sobie zdać sprawę, że sprawcą pomarańczowej skórki może być nie tylko otyłość ale także kilka innych czynników jak np. hormony, krążenie krwi, działania układu limfatycznego, trybu życia oraz często bagatelizowane objawy rozwijającej się niewydolności żylnej, przyjmowanie leków oraz wszelkiego rodzaju schorzeń - dlatego też diagnoza powinna być przeprowadzona w gabinecie kosmetycznym.
•Zwiększenie ilości komórek tłuszczowych.
•Zagęszczanie się tkanki tłuszczowej.
•Zwolnienie przepływu krwi.
•Rozciągnięcie przegród międzykomórkowych.
To cellulit dotykający głównie kobiety szczupłe. Jego powstawanie związane jest ze złym krążeniem krwi i limfy w tkance łącznej naszego ciała. Jeśli tkanka ta jest zbyt miękka, pozwala przenikać limfie wraz z toksynami do komórek tłuszczowych gdy normalnie limfa przechodzi przez komórki tłuszczowe i wędruje dalej, a zawarte w niej toksyny nie zostają w komórkach tłuszczowych tylko wędrują dalej układem limfatycznym w celu usunięcia ich z organizmu. W przypadku cellulitu wodnego komórki tłuszczowe napełniają się jednak i powiększają swoją objętość. Tworzone przez nie zbite grupy widoczne pod skórą są jako grudki, które przy dotyku mogą być lekko bolesne. Cellulit ten powstaje najczęściej na udach, ale może się także pojawić na łydkach, w okolicach kostek oraz na ramionach. cellulit wodny, oprócz problemów z krążeniem, wywołują także zaburzenia hormonalne oraz niezrównoważona dieta. Temu rodzajowi cellulitu towarzyszy często uczucie opuchnięcia, szczególnie w ostatnich dniach przed miesiączką.
Cellulit tłuszczowy to rodzaj cellulitu związany najczęściej z wagą naszego ciała – czyli pojawiający się głównie u osób z otyłością lub takich, które dość szybko lub nagle przybrały na wadze. Ten rodzaj cellulitu występuje najczęściej na udach, biodrach, pośladkach i brzuchu, ale może także wystąpić na łydkach i pod kolanami. Można go zobaczyć wywierając pewien nacisk na skórę i wówczas pojawią się na uciskanej skórze wgłębienia i wybrzuszenia. Najczęściej nie jest on bolesny w dotyku. Powstaje, gdy w naszych komórkach zbierają się kwasy tłuszczowe, gromadzące się nierównomiernie w postaci małych grudek pod skórą.
Ten rodzaj cellulitu jest najgorszy gdyż tworzy się powoli i jest bardzo trudny do usunięcia czy zredukowania. Rozpoznać go można głównie poprzez dotyk gdyż tworzą go bardzo twarde i zbite bolesne grudki. Cellulit cyrkulacyjny pojawia się głównie na udach oraz nad kolanami. W dotyku jest bardzo bolesny. Tworzy się z zesztywniałych włókien kolagenowych, otaczających tkankę tłuszczową. Te twarde włókna kolagenowe nie pozwalają na odpowiednie ukrwienie i dotlenienie komórek. Zwalczenie tego rodzaju cellulitu trwa niestety bardzo długo a pozbycie się go całkowicie graniczy wręcz z cudem. Można go jednak w zadowalający sposób zredukować i sprawić, że będzie on naprawdę mało widoczny.
Cellulit rzekomy charakteryzuje się opadaniem tkanki podskórnej i skóry najczęściej w obrębie ud i pośladków. Spotykamy go najczęściej u osób które często się odchudzają. W związku z częstym odchudzaniem następuje niedobór tkanki tłuszczowej, masy mięśniowej a także związany z tym nadmiar skóry.Tu jedynym sposobem walki jest niestety zwiększenie tkanki tłuszczowej.
Cellulit jest defektem, którego nie tak łatwo się pozbyć. Dlatego też walkę z nim najlepiej jest rozpocząć już w pierwszej fazie, gdy zmiany nie są jeszcze widoczne na pierwszy rzut oka. Im bardziej bowiem będziemy zwlekać, tym trudniej się będzie z nimi uporać.
Najważniejsza rzeczą, o której musimy wiedzieć to fakt, że każdy cellulit nienawidzi aktywności fizycznej (sport, basen) i masażu. Żeby pozbyć się cellulitu, musimy wykonać jednak pewien wysiłek bo sam on nie zniknie - czyli ważne tu są ćwiczenia oraz zdrowa dieta, która odgrywa tu kluczową rolę i zapobiega nawrotom. W pierwszej kolejności należy zwiększyć ilość przyjmowanych płynów do ok 2 litrów dziennie, a codzienną dietę wzbogacić o znaczne ilości owoców i warzyw, które dostarczą do organizmu błonnik wspomagający pozbycie się toksyn. Wyeliminować należy natomiast wysoko przetworzoną żywność, słodycze oraz sól i palenie papierosów, gdyż sprzyjają one rozwojowi cellulitu.
Złotego środka na cellulit niestety nie ma. Poza tym każdy rodzaj cellulitu jest inny i u każdego ma on mniej lub bardziej widoczną postać. Dlatego też, aby szybko się go pozbyć, oprócz diety i ćwiczeń warto korzystać również z zabiegów kosmetycznych pomagających go zwalczyć.
Skutecznym sposbem na usunięcie cellulitu jest nowa metoda, zwana w skrócie metodą SPM, czyli masaż próżniowy. Sposób działania urzadzenia polega na wytworzeniu specyficznego i kontrolowanego podciśnienia, którym za pomocą specjalnych głowic, zasysamy fałdy skóry. Masaż próżniowy, wykonywany dermomasażerem daje naprawdę spektakularne efekty w walce z cellulitem, szczególnie gdy skorelowany zostaje z liposukcją ultradźwiękową. Więcej na temat działania dermomasażera i samej metody SPM przeczytać możecie tutaj : masaż próżniowy
Ponieważ leczenie trwa długo (od kilku tygodni do kilku miesięcy), należy zmieniać kombinacje używanych preparatów oraz wykonywanych zabiegów. Korzystajmy z nich a na efekty nie trzeba będzie długo czekać.