Masaż i Zabiegi Lecznicze

 

gallery/3
gallery/6

   Masaż

 

Szybkie tempo życia, wszechobecny stres, codzienne troski, pojawiające się problemy i ciągłe napięcie psychiczne sprawiają, że czujemy się przemęczeni i pozbawieni energii. Aby zapomnieć o stresie i zregenerować utraconą witalność warto zafundować sobie masaż. Najpopularniejszym i najbardziej znanym jest masaż pleców zwany bardzo często, choć niepoprawnie, masażem kręgosłupa.

Masaż, to forma terapii znana każdemu człowiekowi, ponieważ już od najmłodszych lat każdy z nas bezwiednie go stosuje. Wiadomo, że nie jest to fachowy zabieg ale, gdy boli nas głowa albo doznamy jakiegoś urazu czy skurczu mięśniowego, próbujemy to miejsce szybko rozmasować. I to już jest masaż. Został on zapoczątkowany w Indiach i Chinach i stanowił tam stanowił naturalną metodę leczniczą. Już Hipokrates, a potem Celsus i Galena wskazywali na wykorzystanie masażu w niektórych jednostkach chorobowych aw  Starożytnej Grecji masowano sportowców m.in. przed zawodami.

Masaż to zabieg, który można polecić każdemu. Może on uspokajać, koić ból, działać odprężająco, usypiająco, relaksująco itd. Ważny jest sposób jego wykonania czyli tzw. technika masażu. Masaż klasyczny, podstawa do wszystkich innych masaży, dzieli się na ogólny i częściowy.  Masaż ogólny dotyczy całego ciała a masaż częściowy - poszczególnych jego części. Jak już wspomnieliśmy, najczęsciej wykonywanym jest masaż pleców, często nieszczęśliwie nazywany masażem kręgosłupa.

Masaż ciała to nie tylko sposób na piękną i jędrną skórę, To również doskonały sposób na wyciszenie, stres a także na pozbycie się bólu stawów, mięśni czy samego kręgosłupa.
Inne korzyści, płynące ze stosowania masażu to : usprawnienie krążenia krwi i stymulację układu limfatycznego przez co organizm szybciej pozbywa się toksyn, co wpływa na jędrność i elastyczność naszej skóry. Masaż rozbija tkankę tłuszczową, a to powoduje, że nasza sylwetka staje się smuklejsza i piękniejsza. Masaż pobudza czynności gruczołów i przyspiesza przemianę materii, ma działanie przeciwzakrzepowe oraz wpływa na lepsze dotlenienie i odżywienie tkanek. Poprawia krążenie i ciśnienie krwi, a także przywraca prawidłowy rytm serca.

 

     Rodzaje masażu :

 

 • masaż klasyczny - to najpopularniejszy typ masażu stosowany do poprawy ogólnej kondycji naszego ciała. W zalezności od potrzeb może on być mniej lub bardziej intensywny. W czasie masażu odprężamy się i relaksujemy. W zależności od sytuacji masaż klasyczny może być wykonywany w formie zabiegu całościowego lub częściowego.

  Ten typ masażu sprawia, że nasze ciało staje się mniej spięte, bardziej odpręzone, skóra zostaje odpowiednio dotleniona. Taki tym masażu dodatkowo regeneruje mięśnie, reguluje napięcie mięśniowe, zwiększa ich elastyczność i sprężystość, zmniejsza tkankę tłuszczową, przyspiesza przemianę materii, uaktywnia przepływ krwi i limfy.

 • masaż relaksacyjny - w metodyce wykonania jest podobny do masażu klasycznego, jednak różni się od niego długością trwania poszczególnych technik, co zwiazane jest z celem relakasacji ,który chcemy osiągnąć. Ten typ masazu pobudza mięśnie, skórę i układ krążenia, a zarazem wspaniale oddziałuje na układ nerwowy. Równoważy on wysyłane przez ciało negatywne reakcje na stres, likwiduje mimowolne napięcie mięśni, przywraca prawidłowy rytm serca, właściwe krążenie i ciśnienie krwi, a nawet pomaga w walce z bezsennością.
  Istotą masażu relaksacyjnego jest zmniejszenie, a później całkowite zniesienie napięcia mięśniowo-nerwowego i psychicznego, tym samym uzyskanie pełnego rozluźnienia i odprężenia.
  Z tego powodu ruchy wykonywane przez masażystę są bardzo spokojne, niezbyt szybkie, rytmiczne, łagodne a ich zadaniem jest uspokoić duszę i ciało.

 • masaż leczniczy oparty jest także na technikach masażu klasycznego jednak są to metody zupełnie inne jak w przypadku masażu relaksacyjnego. Głównym celem jest leczenie pewnych zaburzeń organizmu poprzez zabiegi manualne. Każdy taki masaż może być poprzedzany zabiegami fizykalnymi np. naświetlaniem lampą Solux, kompresem rozgrzewającym czy też wykonywany z użyciem środków wspomagających zabieg np. różnego rodzaju maści lecznicze działające przeciwbólowo, przeciwzapalnie i rozgrzewająco. Po zabiegu stosuję się też często okłady z borowiny, magnetoterapię bądź amplipulosoterapię. Masaż ten polecany jest osobom ze schorzeniami narządów ruchu czy kręgosłupa.
 • masaż (drenaż) limfatyczny to inaczej masaż uciskowy. Jest jedną z najskuteczniejszych metod leczenia obrzęków limfatycznych, oraz walki z cellulitem. Jest to bardzo przyjemna technika masażu poprawiająca metabolizm organizmu, pobudzająca układ limfatyczny, przyśpieszająca proces oczyszczania oraz wspomagająca teansfer tłuszczu uwolnionego podczas innych zabiegów (np. kriolipolizy) do układu limfatycznego. Jest to świetny środek w przypadku problemu tzw. "ciężkich nóg" (opuchlizna pojawiająca się pod koniec dnia, twarde nabrzmiałe łydki) i - doskonały zabieg dla kobiet chodzących na wysokich obcasach. Drenaż limfatyczny stosowany jest również jako forma rehabilitacji po zabiegu mastektomii jak również po wykonaniu liposukcji chirurgicznej.

                                                                                                                                                                                                             ...czytaj więcej...

 

 • masaż izometryczny stosuje się głównie po złamaniach, unieruchomieniach i w przypadkach wymagających zwiększenia masy mięśniowej.Masaż ten polega na intensywnym masowaniu mięśni podczas skurczu izometrycznego (napięcie mięśni bez wykonywania ruchu w stawie, czyli bez skracania długości mięśnia). Sprzyja to przede wszystkim rozwojowi siły i masy mięśniowej. Wykonywany jest również jako masaż, który redukcje podskórną tkankę tłuszczową, oraz masaż przyczyniający się do wzrostu masy i siły mięśniowej. Masaż izometryczny polega na intensywnym treningu mięśni podczas tzw. skurczu izometrycznego.

  Masaż izometryczny wykonuje się na poszczególnych mięśniach lub grupach mięśniowych najczęściej w połączeniu z zabiegami fizjoterapeutycznymi.

 • masaż wibracyjny jest jedną z technik masażu klasycznego, który wykonywany jest za pomocą rąk masażysty bądź specjalnego przyrządu do tego przystosowanego. W zależności od intensywności masażu, oddziałuje on na mięśnie rozluźniająco bądź pobudzająco. Masaż wibracyjny wykonywany jest najczęściej w połączeniu z masażem klasycznym bądź leczniczym jako dodatkowa technika. Wskazania do masażu wibracyjnego to przede wszystkim zwichnięcia, skręcenia, złamania, stłuczenia, zapalenie podostre ścięgien, kaletek, pochewek, torebek, stany  po wysiłku fizycznym, przykurcze, niedowłady, porażenia, naciągnięcia i naderwania ścięgien, dysplazja st. biodrowego, deformacje kręgosłupa i choroby reumatyczne o podłożu zapalnym w okresie podostrym i przewlekłym.

 • masaż aromaterapeutyczny  to zabieg wykonywany z zastosowaniem olejków aromatycznych (eterycznych), który łączy leczniczą moc masażu z indywidualnymi właściwościami olejku, dobranego dla konkretnej osoby i w określonym celu. Masaż aromaterapeutyczny uchodzi za jedną z najprzyjemniejszych metod relaksacyjnych, która zapewnia odnowę biologiczną organizmu. Masaż odprężający pomaga ponadto podejmować aktywność fizyczną i w pośredni sposób przyczynia się do redukcji tkanki tłuszczowej.

                                                                                                                                                                                                           ...czytaj więcej...                                                                                                                                     

 

                                                        Zabiegi Lecznicze :

 

 

zabiegi borowinowe 

 

Głównym wskazaniami do stosowania borowiny są przewlekłe i podostre stany zapalne narządów ruchu ( tkanek miękkich, kości i stawów ) a także choroby reumatyczne i zwyrodnieniowe. Borowina wykazuje pozytywne działanie przy zesztywniającym zapaleniu stawów kręgosłupa, w zespołach bólowych szyjnych, barkowych i lędźwiowych, w obrzękach po stłuczeniach, złamaniach, zwichnięciach. Pomaga również w chorobach układu nerwowego (rwie kulszowej, porażeniach i niedowładach, uszkodzeniach nerwów obwodowych oraz układu krążenia (np. przy miażdżycowym zwężeniu naczyń).

 

                                                                                                                                                                                                             ...czytaj więcej...

ultradźwięki

 

 

Ultradźwięki to fale dźwiękowe niesłyszalne dla ucha ludzkiego. Zmniejszają napięcie mięśni, przyspieszają gojenie się ran. Działają przeciwbólowo, przeciwzapalnie oraz przeciwobrzękowo.

                                                                                                                                                                                                              ...czytaj więcej...

 

 

elektrostymulacja

            

Elektrostymulacja to zabieg z wykorzystaniem prądów niskiej czestotliwości, które nasladują impulsy generowane przez nasz mózg. Elektrostumalcję stosuje się głównie we wzmacnianiu miesni oraz spalaniu i redukcji tkanki tłuszczowej.

                                                                                                                                                                                                               ...czytaj więcej...